اینتل به طور تصادفی پردازنده های Raptor lake خود را فاش کرد

فهرست محتوا

اینتل به طور تصادفی پردازنده های Raptor lake خود را فاش کرد

پردازنده‌های Raptor Lake اینتل توسط خود این شرکت فاش شده است. که نشان می‌دهد پردازنده پرچم‌دار و دو پردازنده دیگر با آنچه که می‌توان فرض کرد تعداد هسته‌های نهایی و حداکثر سرعت تقویت را تکمیل می‌کند، نشان می‌دهد.

به نظر می رسد که این یک به روز رسانی اشتباه به راهنمای رسمی اینتل در مورد انتخاب CPU بازی مناسب است و در بخشی از مقاله برای سایت کانادایی این شرکت، مشخصات سه مدل نسل دوازدهم (کنونی Alder Lake) مورد بحث قرار گرفته است که در اینجا اینتل به طور تصادفی پردازنده های Raptor lake خود را فاش کرد.که به جز به‌روزرسانی تصادفی صفحه، به جای آن سه مدل ورودی Raptor Lake، یعنی Core i5-13600K، Core i7-13700K و Core i9-13900K پرچم‌دار وارد شده است.

همانطور که می بینید، 13900K با 24 هسته و 32 رشته و حداکثر فرکانس بوست 5.4 گیگاهرتز برای هسته های عملکرد نشان داده شده است. این بدان معناست که همانطور که شایعه شده است، این یک تراشه با 8 هسته عملکرد و 16 هسته کارآمد است (این دومی دارای hyper-threading نیست، بنابراین 32 رشته وجود دارد).

تعداد هسته و رشته های رپتورلیک

13700K دارای 16 هسته و 24 رشته است – بنابراین 8 هسته عملکرد و 8 هسته کارآمد – با حداکثر افزایش 5.3 گیگاهرتز (برای هسته های عملکرد). و 13600K 14 هسته و 20 رشته – یعنی 6 هسته عملکرد و 8 کارایی – با حداکثر تقویت تا 5.1 گیگاهرتز ارائه می دهد.

همه اینها با این هشدار همراه است که این به روز رسانی اشتباه مشخصات ممکن است دارای خطاهایی باشد. یا حداقل این یک احتمال است، هرچند که ما امیدواریم احتمال آن وجود نداشته باشد.

تجزیه و تحلیل: افزایش سرعت بیشتر هنوز در کارت ها وجود دارد.

پرش از اسلحه با یک به‌روزرسانی صفحه مانند این نشان می‌دهد. که راه‌اندازی قریب‌الوقوع Raptor Lake – که گمان می‌رود در رویداد نوآوری اینتل در ۲۷ سپتامبر، تنها دو هفته دیگر اتفاق بیفتد – در واقع طبق شایعات انجام می‌شود. زیرا اگر اینتل در حال دریافت به‌روزرسانی‌هایی مانند این باشد که اکنون برای وب‌سایت خود آماده شده و در جای خود قرار دارند، احتمالاً به‌زودی معرفی خواهد شد.

این نیز به نوعی تایید می‌کند که در میان اولین پردازنده‌های سه گانه که شاهد آن خواهیم بود، 13900K، 13700K و 13600K هستند که البته انتظار می‌رود که آنها پرچم‌دار و اصلی‌ترین پردازنده‌های سیزدهم را نشان دهند. محدوده ژن توجه داشته باشید که ممکن است پردازنده‌های Raptor Lake بیشتری برای شروع اکشن نسل بعدی وجود داشته باشد – در واقع، این احتمال بسیار زیاد است ، و شایعات به ۱۲ مدل مصرف‌کننده در ابتدا اشاره می‌کنند (واقعاً، شش مدل به سادگی نسخه‌های F خواهند بود. که نیمی از همان CPU استاندارد هستند، فقط بدون گرافیک یکپارچه).

اگر از سرعت های بوست نشان داده شده در این نشت خبری ناامید شده اید، توجه داشته باشید که آنها حداکثر فرکانس ساعت توربو هستند و برای مثال 13900K می تواند بالاتر از 5.4 گیگاهرتز باشد. شایعات گسترده‌تر (و طولانی‌تر) 5.8 گیگاهرتز، حداکثر سرعت واقعی است. اما این تنها با TVB اتفاق می‌افتد (به عبارت دیگر، برای مدت کوتاهی، در حالی که حرارت‌ها اجازه می‌دهند).

بنابراین فکر نکنید که شایعات افزایش سرعت را به خوبی تخمین زده باشد ، زیرا تا آنجا که آخرین اطلاعات فاش شده نشان می دهد، پرچمدار به فرکانس 5.8 گیگاهرتز خواهد رسید و این ریزش اینتل منافاتی با آن ندارد. (شایان ذکر است که این همچنین به ما می گوید که افشای اینتل مبنی بر اینکه پردازنده Raptor Lake به سرعت 6 گیگاهرتز خارج از جعبه خواهد رسید، مربوط به 13900KS است که نسخه ویژه بعدی 13900K خواهد بود).

همه آنچه گفته شد، ما حدس و گمان‌هایی در مورد سرعت تقویت تمام هسته‌ای 5.5 گیگاهرتز برای 13900K دیده‌ایم، و این آمار رسمی، خوب هنوز از نظر فنی نیمه رسمی است که  5.4 گیگاهرتز ظاهراً به این ایده پرداخته است.

به هیچ وجه انتظارات از نوع عملکردی را که از رپتور لیک خواهیم دید کم نمی کند. و به طور موثر نشان می دهد که چرا شایعه سازی همیشه باید با احتیاط زیادی مورد توجه قرار گیرد. البته، همانطور که ما به آن اشاره کردیم، حتی این نشت خبری نیز باید تا حدودی با دقت اعلام شود چون همه چیز حدس و گمان است.

با این حال، فضای کلی شایعات اخیر Raptor Lake، انتظارات بسیار مثبتی را از نظر عملکرد ایجاد می‌کند . و به ویژه برای نسل سیزدهم که چشم‌انداز بسیار بهتری برای اورکلاک نسبت به Alder Lake است. بنابراین، علاقه‌مندان به رایانه‌های شخصی مشتاق فروش این پردازنده‌ها خواهند بود. بدون شک، اگرچه پردازنده‌های نسل بعدی Ryzen 7000 (Zen 4) از AMD نیز انتظارات مشابهی را به عنوان گامی قوی در جهت عملکرد کلی ایجاد می‌کنند. بدون اورکلاک – در مقایسه با تراشه های مبتنی بر Zen 3 فعلی.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال به دیگران :) ممنونم برای همایت..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مطلع شدن از آموزش و مقاله های جدید ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

آراز سرور | برترین وبسایت میزبانی وب

آخرین مطالب وبلاگ آراز سرور